понеділок, 17 березня 2025 р.

Числівник та його граматичні ознаки

Числівник -  це частина мови, що означає абстрактно-математичне число або певну кількість однорідних предметів чи їх порядок при лічбі.
Називаючи абстрактно-математичне число (наприклад: сто ділиться на п'ять) чи позначаючи кількість однорідних предметів (наприклад: три доби), числівники виражають ці значення в граматичній категорії відмінка. Віднесеність до граматичного роду властива тільки окремим словам, що позначають кількість предметів (наприклад: один, одна, одно; два дві, обидва обидві; порівняйте також мільйон і тисяча). Більшість числівників, що позначають абстраговану чи конкретно виявлену кількість предметів, не виражають граматичного значення роду та числа.
Числівники, що позначають порядок предметів при лічбі, виражають граматичні значення роду, числа й відмінка, зумовлені формою означуваного іменника: шостий клас, шоста група, шосте червня, шості уроки, шостого класу, шостої групи, шостого червня, шостих уроків.
Усі числівники в реченні пов'язані з іменниками або виступають як назва числа без іменника. Такі синтаксичні сполучення числівника з іменником у формах називного і знахідного відмінків функціонують як один член речення підмет або додаток: У вікно моє пильно дивляться сто вікон. Сто річок перебрів у броди.
У непрямих відмінках числівники, що позначають кількість, є узгодженими означеннями: у семи (скількох?) студентів, з п'ятнадцятьма (скількома?) гривнями. Числівники, що означають порядок предметів при лічбі, завжди виступають узгодженим означенням: десятий (який?) літак, до четвертого (якого?) класу. Числівник може виконувати також роль іменної частини складеного присудка, наприклад: серце в нас одно; або в сполученні з іменником: за чотири роки. 
За значенням і граматичними ознаками числівники поділяються на кількісні й порядкові. 
Кількісні числівники виражають кількісну характеристику предметів або абстраговане число і відповідають на питання скільки? Кількісні числівники об'єднують кілька груп: власне кількісні, неозначено-кількісні, збірні та дробові.
Порядкові числівники означають порядок предметів при лічбі й відповідають на питання котрий?  котра?  котре? 
Морфологічні особливості  кількісних числівників пов'язані з лексичним значенням їх. Виражаючи лексично кількісність, вони позбавлені граматичного значення числа. В однорідних предметах, що позначаються іменниками у формах множини, кількісна характеристика виражається семантикою числівників (три олівці, п'ять стільців), а форма множини іменника, позбавлена родової віднесеності, виключає потребу вираження граматичного роду і в числівнику. Тільки числівник один має чітко виражену віднесеність до іменників усіх трьох родів: один стіл, одна дівчина, одно (одне) яблуко.
Числівник два також має граматичне значення роду: два у зв'язку з іменниками чоловічого і середнього роду (два роки, два озера) і дві у поєднанні з іменниками жіночого роду (дві сестри, дві руки). Це значення роду виражається лише у формах називного і знахідного відмінків.
Граматичне значення роду мають також числівники іменникового походження тисяча, мільйон, мільярд, більйон, трильйон і под. Ці слова увійшли до системи числівників, але зберегли деякі морфологічні особливості: мають значення роду і змінюються за відмінками як іменники першої (тисяча) або другої відміни (мільйон, мільярд, нуль). Як і всі інші кількісні числівники, вони не мають граматичних форм числа і виражають кількісність лексично.

6 коментарів:

  1. Відповіді
    1. У граматиці непрямий відмінок - це будь-який відмінок, окрім називного.

      Видалити
  2. Які граматичні категорії мають числівники?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Числівники мають категорії відмінка, роду (лише порядкові), числа (деякі кількісні та всі порядкові) та розряди за значенням.

      Видалити
  3. У яких відмінках числівники з іменниками можуть виступати як один член речення?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. У формах називного і знахідного відмінків числівник разом з іменником може бути одним членом речення – підметом або додатком

      Видалити