Для позначення дат використовуємо порядкові числівники: вісімнадцяте березня тисяча дев'ятсот дев'яносто восьмого року; перше січня дві тисячі третього року; сьоме лютого дві тисячі двадцять першого року.
У назвах дат, типу перше лютого, п'яте квітня форму порядкового числівника визначає іменник "число", яке опускається як зайве. В давнину в словосполученнях, що означали дату, виступало слово "день", яке згодом теж почали свідомо пропускати. У мовленні доречно використовувати його хіба що для визначення порядковості, напр.: Другий день іде дощ! У назвах святкових дат обидва слова сприймаються як своєрідне неподільне утворення - слово, що називає місяць, поєднується тільки з порядковим числівником, що має форму називного відмінка, напр.: Перше травня. Дев'яте травня.
Також існують ще й інші правила вживання числівників на позначення дат:
- В офіційно-діловому стилі (у документах) для позначення дат використовуємо цифри, відділяючи день, місяць і рік крапкою: 18.03.1998; 01.01.2003; 07.02.2021.
- Для позначення знаменних дат порядковий числівник пишеться з великої літери: Перше травня; із Восьмим березня.
- Якщо ж порядковий числівник у складній назві пишеться цифрою, то назву місяця треба писати з великої літери: 1 Травня, 8 Березня.
- У датах назви місяців вживають у формі родового відмінка постійно: перше лютого, першого лютого, першому лютого, першим лютого.
- Числівники на позначення років мають форму чоловічого роду: 1999 р.= тисяча дев’ятсот дев’яносто дев’ятий рік; у тисяча дев’ятсот дев’яносто дев’ятому році.
- Числівники на позначення століть мають форму середнього роду (вісімнадцяте століття; п’яте сторіччя).
- Слова "століття" і "сторіччя" можуть замінювати одне одного (дванадцяте сторіччя = дванадцяте століття)
- Дати можуть змінюватися за відмінками: п'ятнадцяте березня – станом на п’ятнадцяте березня; відбудеться п’ятнадцятого березня; до п’ятнадцятого березня.
В українській мові години завжди вказуємо порядковим числівником, який відповідає на питання котра? Приклад:10:00 —десята година; — рівно десята година; — десята година рівно. Хвилини вказуємо кількісним числівником, який відповідає на питання скільки?Приклад:12:40 —дванадцята година сорок хвилин.
Правила вживання числівників на позначення часу:
- Щоб запитати про час, ставимо запитання котра година? о котрій годині?
- Для позначення часу в документах використовуємо цифри, відділяючи години, хвилини, секунди двокрапкою: 18:03:56, 9:10:18.
- Відповідаючи на запитання коли?, використовуємо прийменник о (об): о сьомій годині двадцять хвилин, об одинадцятій тридцять.
- Прийменник О вживається з порядковим числівником із початковим приголосним звуком: o третій годині.
- Прийменник ОБ — із порядковим числівником із початковим голосним: об одинадцятій годині.
Хвилинна стрілка у лівій частині циферблата — використовуємо прийменники за або до: за двадцять сьома або двадцять до сьомої.
П'ятнадцять хвилин — це чверть години, тому можна використовувати такі варіанти: чверть по десятій, чверть на одинадцяту, за чверть одинадцята, чверть до одинадцятої.
Хвилинна стрілка вказує на тридцять хвилин — використовуємо прийменник на: тридцять хвилин на сьому або пів на сьому.
На позначення часу не використовуємо прийменники без і після: не без п'яти сім, а за п'ять сьома; не чверть після десяти, а чверть по десятій.
Іменники година і хвилина часто випускаються: десята (година) п'ятнадцять (хвилин). Якщо треба лише приблизно назвати період між двома годинами, тоді слід ставити перед порядковим числівником прийменник близько.
Під час скорочення слова пишуться з крапками на місці скорочення. Виняток становлять скорочення міри довжини, маси, ваги й місткості.
Проте останнім часом сталися зміни.
Секунда (а значить, і хвилина, і година) входить до так званої системи СІ, усі одиниці якої в скороченій формі пишуться без крапки. Отже, на кінці скорочень година — год, хвилина — хв крапку не ставимо.
Немає коментарів:
Дописати коментар