Синтаксис

За характером поєднання числівників з іменниками вони поділяютьсяна дві групи: або узгоджуються з іменниками, або керують ними. 
Розглянемо такі групи числівників:
  • числівники один, одна, одно (одне), одні узгоджуються з іменниками в числі й відмінку, а в однині – і в роді, як прикметники: одного стола, однієї книжки, одного дерева. 
  • числівник одні сполучається тільки з іменниками, які вживаються в множині: одні двері, одні сани, одні ножиці, одні ворота.
  • числівники два, три, чотири, знаходячись у називному чи в знахідному відмінку, поєднуються з означуваними іменниками називного відмінка множини ( у ряді випадків з наголосом родового відмінка однини): два столи, три будинки, чотири книжки. 
  • числівники два (дві), крім того, узгоджуються з іменником у роді: дві книжки, два журавлі, два відра. Означення, яке входить до складу словосполучення, може мати форму називного або родового відмінка множини: дві старі (старих) груші, три нові (нових) будинки.
Числівники два, три, чотири не сполучаються з іменниками, що не піддаються лічбі (гордість, радість, значення, повітря та ін.), що мають тільки форму множини (вечорниці, сани, фінанси), а також з іменниками четвертої відміни ( лоша, теля, дитя, курча, ягня). Для їх переліку вживаються збірні числівники: двоє телят, четверо курчат, п’ятеро ягнят. Можна вживати звороти такого типу: чотири штуки телят, три голови великої рогатої худоби.
  • числівники тисяча, мільйон, мільярд та ін. керують родовим відмінком множини: тисяча студентів, тисячі студентів; форму родового відмінка множини мають іменники, що сполучаються з іменниками кількісного значення: пара, десяток, сотня, сила, маса: пара чобіт, десяток груш, сотня овець, сила народу;
  • дробові числівники вимагають від іменника родового відмінка однини: дві третіх відпустки, півтора відра; при іменниках з числовим значенням половина, третина, чверть іменники вживаються в родовому відмінку однини або множини: половина зарплати, чверть години, третина книжки, третина книжок, чверть завдань;
  • із збірними числівниками іменники вживаються у формі родового відмінка множини: двоє телят, п’ятеро ягнят; з неозначено-кількісними також вживаються в родовому відмінку множини: багато учнів, кілька студентів;
  • при числівниках обидва, обидві іменник вживається у формі називного відмінка множини: обидва студенти, обидві студентки;
  • при складених числівниках іменники вживаються у формі, яка підпорядковується останньому компонентові числівника: тридцять п’ять кілометрів; вісімдесят п’ять робітників, вісімдесят три робітники, сто двадцять вісім учнів;
Мішані числа, що включають у себе елементи з половиною, з чвертю керують називним відмінком множини, якщо вони стоять при числівниках два, три, чотири: два з чвертю метри, два з половиною кілограми; інші мішані дроби, в яких назва дробу приєднана до цілого числа сполучником і, керують тільки родовим відмінком однини: п’ять і одна п’ята кілометра, вісім і сім дев’ятих гектара.
Числівники в називному відмінку ( а при назвах неістот також у знахідному) разом з іменниками утворюють неподільні сполучення, які в реченні виступають в ролі одного члена: Сто чоловік розмістилися в залі (підмета). Порядкові числівники завжди узгоджуються з іменниками: третій день, перший екзамен, сотий випуск, перша вчителька, перше вікно.

Немає коментарів:

Дописати коментар